سیم کارت بین المللی

گوشی، IMSI را برای شبکه ارسال کرده و شبکه از آن برای تشخیص مشترک استفاده می‌کند. سیم کارت از الگوریتم خاصی استفاده کرده و شماره‌ی دیگری را برای شبکه ارسال می‌کند که شبکه آن را با محاسبات خود مقایسه می‌کند. اگر دو شماره یکسان باشند، اعتبار مشترک تایید شده و به او اجازه‌ی استفاده از شبکه داده می‌شود.

تاکید به استفاده از سیم کارت‌ها تنها در شبکه‌های GSM وجود دارد که در اروپا و در موسسه‌ی اروپایی استانداردهای ارتباط از راه دور توسعه داده شده است و منفعت این موضوع هم به این موسسه می‌رسد. میزان بالای سفرهای برون مرزی که در اروپا اتفاق می‌افتد، نیازمند تغییر مداوم carrier است، موضوعی که با وجود سیم‌کارت‌ها امکان پذیر است.

در ایالات متحده، بخاطر وسعت این کشور، سفر برون مرزی چندان مشکل فراگیری نیست و بعضی شرکت‌های ارائه دهنده‌ی خدمات موبایل، شبکه‌های CDMA را انتخاب می‌کنند که نیازی به سیم کارت ندارند. مشترکان  Verizon، یکی از بزرگترین شرکت‌های فعال در این عرصه، تا همین اواخر نیازی به استفاده از سیم‌ کارت نداشتند، اما در حال حاضر به دلیل استفاه‌ی رو به افزایش این شرکت از شبکه‌ی LTE که بر اساس فناوری GSM است، کاربران این شرکت به استفاده از سیم کارت سوق داده می‌شوند.

مشکل سیم کارت چیست؟

سیم کارت یک بار اضافی غیر ضروری است. همین اواخر یک سیم کارت از طریق پست برای من فرستاده شد که یک سیم کارت میکرو بود و در یک کارت استاندارد بود. مشکل اینجا است که من سیم کارت نانو نیاز داشتم. بدون استفاده از خط کش و تیغ تیز و زحمت زیاد، امکان استفاده از آن در گوشی نبود. مجبور شدم با شرکت تماس بگیرم و درخواست یک سیم‌ کارت جدید کنم، کاری که باعث هدر رفتن وقت و هزینه شد.

برای تولید کننده‌های گوشی‌ها، سیم کارت‌ها یکی از موانع ساخت دستگاه‌هایی با ضخامت کم هستند و این دلیل کوچک و کوچک‌تر شدن سیم‌ کارت‌ها طی سال‌های گذشته است.

سیم کارت چه کارهایی را برای ما راحت‌تر می‌کند؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم، سیم کارت‌ها به راحتی قابل انتقال هستند. فرض کنیم سایز سیم کارت شما دقیقا همان سایزی است که به آن نیاز دارید، در این صورت می‌توانید از آن بر روی هر گوشی که قفل نباشد استفاده کنید.این موضوع باعث راحت‌تر شدن بیش از پیش تغییر carrier و سفر به خارج از کشور می‌شود. از طرفی به معنی سخت‌تر شدن کار carrierها برای محدود کردن شما برای استفاده از آن‌ها می‌شود. در حالی که ممکن است بعضی از آن‌ها گوشی را به شما بدهند که قفل باشد، شما می‌توانید بعد از مدت مشخصی آن را از حالت قفل خارج کرده و از سیم کارت carrier دیگری استفاده کنید.

وقتی که از خود گوشی برای  وصل کردن مشترک به carrier استفاده شود، مثل شبکه‌های CDMA، فرار کردن از دست carrierها به مراتب سخت‌تر می‌شود.

اما در کفه‌ی دیگر ترازو، امنیت سیم کارت قرار دارد که از اهمیت بالایی برخوردار است.

سیم کارت‌ها سطحی از رمزگذاری را ارائه می‌دهند که برای فناوری‌های مشابه آن‌ها، رسیدن به این سطح تقریبا ناممکن است. آن‌ها بسیار امن هستند. برای شروع، شما به سیم کارت که کپی کردن آن تقریبا امکان‌پذیر نیست و همینطور PIN احتیاج دارید. این موضوع تایید اعتبار دو عاملی گفته می‌شود و به این معنی است که شما باید یک چیز (سیم کارت) را داشته باشید و همچنین یک چیز را بدانید (PIN)، تقریبا چیزی شبیه به داشتن کارت بانکی و داشتن رمز آن که هر دو بدون دیگری بی‌استفاده هستند.

راه دیگری که برای تامین امنیت وجود دارد، پیشنهاد استفاده از نام کاربری و رمز عبور به کاربران است که نه تنها قدیمی شده بلکه برای تامین میزان امنیت مشابه با حالت استفاده از سیم کارت، کاربران باید از رمزهای عبور با تعداد کاراکترها بسیار بیش‌تر استفاده کنند. سال گذشته، Jeremy Grant، رئیس بخش استراتژی ملی هویت‌های مورد اعتماد در فضای سایبری گفت: "رمزهای عبور از نظر امنیت، فاجعه هستند. دوست داریم آن‌ها را با تیر بکشیم".

همچنین قرار گرفتن اطلاعاتی مشابه اطلاعات موجود در سیم کارت بر روی گوشی، امنیت پایین‌تری دارد. حتی پارتیشنی از حافظه‌ی داخلی گوشی که برای این اطلاعات کنار گذاشته شده باشد هم در برابر حملات از سیم کارت آسیب پذیرتر است.

واقعا به سیم کارت‌ها نیاز داریم؟

جواب این سوال را می‌توان با خیر داد. شبکه‌های CDMA بدون آن‌ها عمل می‌کنند و دو راه دیگر هم برای تایید اعتبار مشترکان وجود دارد. با این وجود، روشی که سیم کارت‌ها با آن این کار را انجام می‌دهند مناسب و امن است. رمزگذاری که توسط سیم کارت‌ها استفاده می‌شود بسیار قوی بوده و در حال ارتقاء هم هست.

در حالی که دستگاه‌های CDMA می‌توانند بدون وجود آن‌‌ها کار خود را انجام دهند، ممکن است فقط بتوانند از carrierی که دستگاه را از آن خریده‌اید استفاده کرده و تغییر carrier را برای مشترک به یک کابوس تبدیل کنند. سیم کارت‌ها، تغییر گوشی، carrier و همچنین مسافرت به خارج از کشور را به راحت‌ترین شکلی که فعلا برای ما قابل تصور است ممکن می‌کنند.

به‌طور مشابه،  سیم کارت‌ eSIM که اپل و سامسونگ آن را در دستور کار خود قرار داده‌اند، امنیتی مشابه با سیم کارت معمولی دارد، تنها تفاوت این است که بطور یکپارچه با گوشی عرضه می‌شود (به عبارتی قابل خارج کردن از گوشی نیست)،پس استفاده از آن در دستگاه‌های دیگر به آسانی سیم کارت‌های فعلی نبوده و حداقل یک توک پا رفتن تا دفتر نمایندگی carrier و یا حداقل یک تماس تلفنی جهت هماهنگی برای شما آب خواهد خورد.

بسته به تعداد carrierهایی که از این فرمت پشتیبانی می‌کنند، شما قادر خواهید بود تا carrier خود را راحت‌تر عوض کنید، اما دیگر نمی‌توانید گوشی خود را برای یک یا دو روز یا وقتی باتری آن خالی می‌شود عوض کنید.

آیا سیم کارت‌ها را دوست داریم؟

به نظر من، مشکلات و زحمتی که داشتن سیم کارت ایجاد می‌کند، با مزایایی که دارد قابل مقایسه نیست. امنیت موضوعی حیاتی در دنیای فناوری است و سیم کارت امن‌ترین حالت رمزگذاری اطلاعات و تایید اعتبار مشترک را فراهم می‌کند. علاوه بر این موضوع، راحتی خارج کردن آن از یک دستگاه و استفاده از آن در دستگاه دیگر که با وسیله‌ی ماهیت این سیم کارت‌ها برای ما ممکن شده و همچنین سد کردن راه carrierهایی که کاربران را محدود به استفاده از سرویس‌های خود می‌کنند هم قابل چشم پوشی نیست.

من به شخصه انقراض سیم کارت‌ها نزدیک نمی‌بینم اما فکر می‌کنم در نحوه‌ی عملکرد آن‌ها تغییراتی اعمال خواهد شد. چیزی مثل  سیم کارت اپل که برای استفاده از تعدادی زیادی از carrierهای بین‌المللی طراحی شده و مشابه چیزی است که هیئت استانداردهای GSM مدتی است در حال کار بر روی آن است.


برچسب ها: سیم کارت بین المللی، خرید سیم کارت بین المللی، سیم کارت بین المللی چیست، استفاده از سیم کارت بین المللی،

تاریخ : یکشنبه 3 مرداد 1395 | 10:34 ق.ظ | نویسنده : مدیر | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic